Pieczątki firmowe – nieobowiązkowe, ale przydatne.

W świadomości wielu przedsiębiorców lub osób, które dopiero chcą rozpocząć działalność gospodarczą istnieje przekonanie, że pieczątka firmowa jest obowiązkowa. Nie jest to prawdą, gdyż w polskim prawie nie ma nigdzie zapisu o konieczności jej posiadania, aby oznaczać dokumenty składane do np. Urzędu Skarbowego lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co prawda można się spotkać z nadgorliwością pracowników niektórych urzędów, których stanowisko jest takie, że bez pieczęci nie przyjmą dokumentów, aczkolwiek w takiej sytuacji nie mają podstaw prawnych aby takowej wymagać i raczej uda się sprawę wyjaśnić. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku niektórych banków i różnych instytucji finansowych, które mogą wymagać pieczątki firmowej na dokumencie potwierdzającym założenie konta lub zaciągnięciu kredytu, jednakże są to wewnętrzne wymagania i brak pieczęci powoduje jedynie niemożność skorzystania z usług danej instytucji. Wydawać by się mogło, że na chwilę obecną część banków odchodzi od tego obowiązku, aby przyciągnąć więcej klientów, np. nowych przedsiębiorców, którzy jeszcze nie mają żadnych materiałów reklamowo-poligraficznych, a już potrzebują aktywnego konta bankowego. Zatem skoro nie ma prawnej konieczności wyrobienia pieczątki firmowej, to jakie korzyści daje nam jej posiadanie?

Po pierwsze pieczątka uwiarygodnia wszelkie podpisywane przez nas faktury. Jeśli nie operujemy wyłącznie fakturami elektronicznymi, a drukujemy i wydajemy dokumenty sprzedaży naszym klientom to zdecydowanie lepiej wygląda podpis z pieczęcią niż gdy jej brak. Po drugie na pieczątce możemy zawrzeć różne informacje o naszej firmie, których obecność na dokumentach może być przydatna pod kątem reklamowym. Nie zawsze na fakturach sprzedażowych umieszcza się adres www do strony firmowej lub email, natomiast śmiało takie dane możemy wygrawerować na gumie do pieczątki i zostawić ślad na każdym dokumencie, jaki „przybijemy”, zarówno wystawionym przez nas jak i w sytuacji, gdy to my jesteśmy klientami i mamy do podpisania, np. fakturę przelewową. Dodatkowo pieczątki mogą przyspieszyć pracę w niektórych przypadkach, a czasem są wręcz niezastąpione, głównie w sytuacjach gdy stemplujemy dokumenty i przesyłki jednakowym hasłem kilkadziesiąt razy dziennie, np. na fakturze, dowodzie zakupu lub kopercie: „ORYGINAŁ”, „KOPIA”, „GOTÓWKA”, „PRZELEW”, „PRIORYTET”, „WPŁYNĘŁO”, itd. Innym przykładem są datowniki, które znacznie przyspieszają znakowanie wielu dokumentów datą, np. gwarancje, faktury, czasowe pozwolenia, paszporty, przesyłki itd.

datowniki Siedlce

Istnieje kilka sposobów, aby wyróżnić się poprzez sam wygląd lub treść i zawartość pieczątki. Najłatwiejszym z nich jest zadruk kartki indeksującej, którą umieszcza się pod przezroczystą pokrywą automatu w niektórych modelach, przez co możemy w pełni spersonalizować używaną przez nas pieczątkę. Oprócz wydruku do wyboru również gotowe szablony z różnymi grafikami lub po prostu kilka wersji kolorystycznej prostego wzoru.

pieczątki Siedlce

Innym sposobem na wyróżnienie pieczątki jest użycie kilku kolorów tuszu. Co prawda wybrać można z ograniczonej ilości barw (np. fioletowy, zielony, czerwony, pomarańczowy, żółty, itp), które nie zawsze w pełni zgadzać się będą z kolorystyką używaną przez naszą firmę, np w logo czy identyfikacji wizualnej, jednakże gdy mamy taką możliwość, to warto skorzystać z dwukolorowej pieczątki, jej cena znacznie nie różni się od jednokolorowej, a z pewnością zwraca uwagę na pozostawioną pieczęć.

Bardzo ciekawą wersją pieczątki jest tzw. suchy stempel, który tłoczy na papierze dany wzór bez użycia tuszu. Takie eleganckie oznakowanie dokumentów potwierdza unikalność i prestiż naszej firmy, idealnie sprawdza się np. w przypadku hoteli, restauracji, kancelarii, itp.

suchy stempel Siedlce

Do wyboru mamy również wszelkiego rodzaju zminiaturyzowane wersje pieczątek, takie jak długopisy, pióra, breloki, pamięć USB czy pocket stamp, dzięki którym możemy zawsze mieć przy sobie niewielkich rozmiarów urządzenie do pieczątek. Rozpatrywać je należy raczej w formie ciekawego gadżetu reklamowego aniżeli obowiązku każdego przedsiębiorcy, jednakże takie małe, kieszonkowe wersje pieczątek mogą się przydać w wielu sytuacjach.

 
pieczątka kieszonkowa Siedlce
 

W dobie faktur elektronicznych i zwiększających się możliwości rozwiązywania wszelkich spraw przez Internet pieczątki mogą wydawać się dla niektórych reliktem przeszłości. Nic bardziej mylnego, bo mimo, że nie ma wymagań prawnych co do ich posiadania to jednak warto zainwestować w pieczątkę, przyspieszy pracę, uwiarygodni naszą firmę, pozwoli się wyróżnić i zapewni niewielką wartość dodatkową. Jeśli chociaż w jednej sprawie będzie dla nas ułatwieniem to będą to dobrze wydane pieniądze.